Podpalić Gazę

Ta pierwsza książka Ewy Jasiewicz -- będąca dla mnie swego rodzaju mentalnym powrotem do kwestii bliskowschodnich -- była bardziej rozczarowaniem niż kawałkiem dobrej publicystyki (reportażu). Można pominąć już kwestię, która była wielokrotnie przegadana w przypadku tej publikacji -- [niemalże żenującej] jednostronności relacji. Nie to, żebym odmawiał autorce prawa do takiego spojrzenia, tudzież jego zawarcia w formie książki. Po prostu (jako czytelnik) spodziewałem się czegoś znacznie lepszego i znacznie głębszego. Warto przy tym wspomnieć, że kwestię sporu między Fatahem a Hamasem autorka opisuje (jak na tę książkę) bardzo wnikliwie, przeplatając wypowiedzi jednej i drugiej strony. Jak sama to określiła na stronie 257: "Jest to zatem próba przeciwdziałania asymetrii informacyjnej".

Skrócenie publikacji o połowę na pewno podziałało by na jej korzyść; tym bardziej, że "w drugiej części" poza wyliczaniem liczby zabitych w poszczególnych miejscowościach Strefy Gazy pojawiają się także całkiem ciekawe motywy dotyczące polityki Polski oraz relacji z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi Ameryki w kontekście sytuacji w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu (ba, są nawet gdzieniegdzie fragmenty dotyczące wzajemnych relacji tych dwóch ośrodków palestyńskich).

Jako zupełne post scriptum do książki ostatnio trafiłem na tekst Przemysława Witkowskiego "Izrael na dobre i złe" z Przekroju, który i Wam polecam.

"- Jeśli pięć razy dziennie będę się modlił obok mojego brata, będę oglądał go codziennie. Gdy raz z jakiegokolwiek powodu go nie zobaczę, będę się niepokoił o niego, będę się martwił, co się z nim dzieje. Znaczenie meczetu polega na budowaniu więzi społecznych (...)." [s. 261]

Jakob Kellenberg: "Akcja humanitarna nie może zastąpić uczciwego i odważnego procesu pokojowego angażującego wszystkie państwa, władze polityczne i zorganizowane ugrupowania zbrojne, które mogą mieć wpływ na sytuację. Jest rzeczą nieprawdopodobną, aby odbudowa powiodła się, dopóki nie ma perspektywy trwałego pokoju. [s. 262]

Książka:
Ewa Jasiewicz, Podpalić Gazę, Wydawnictwo WAB, Warszawa 2011.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Nadzorować i karać. Narodziny więzienia

Archipelag GUŁag

Opowieść podręcznej